Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak dbać o baterię w telefonie?

2 października 2020 0 przez Administrator

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonów. Służą nam one codziennie jako m.in. kalendarz, nawigacja, encyklopedia czy środek do komunikacji z przyjaciółmi. Zabieramy je ze sobą idąc do pracy, sklepu czy szkoły, mamy je ze sobą zawsze, często długie godziny. Często zdarza się, że przez te długie godziny nie mamy dostępu do prądu, przez co nasz smartfon pozostaje bez możliwości ładowania. Ważne jest zatem, aby jego bateria była wytrzymała, aby mógł sprostać tym długim godzinom. Zatem, jak dbać o baterię w telefonie, aby to się udało?

jak dbać o baterię

Jak ładować baterię?

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać jest to, że nie powinno się rozładowywać naszej baterii do zera. Podłączanie baterii do prądu, gdy zostało jej już tylko kilka procent naładowania jest dla niej bardzo ryzykowne, a całkowite rozładowanie może nawet trwale uszkodzić baterię. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o baterię w telefonie.
Istnieje mylne przekonanie na temat tego, jak dbać o baterię w telefonie. Wielu uważa, że przed rozpoczęciem używania telefonu należy go rozładować całkowicie, po czym w pełni naładować. Pogląd ten jest pokłosiem czasów, kiedy wykorzystywane były baterie kadmowe, które wymagały takiej kalibracji. Teraz jednak w dobie baterii litowo-jonowych, takie działania nie są potrzebne, a wręcz mogą być szkodliwe.

Jak dbać o baterię w telefonie – mity

Kolejnym mitem w temacie, jak dbać o baterię w telefonie jest obiegowa opinia, że nie można pozostawiać telefonu do ładowania na noc, ponieważ grozi to przeładowaniem. Jest to mit, dlatego, że współczesne baterie są wyposażone w blokady, w które zabezpieczają smartfon przed przeładowaniem. Dlatego nie trzeba się obawiać zniszczenia baterii, gdy telefon jest ładowany całą noc.

Znany jest też pogląd specjalistów, którzy proponują nam, jak dbać o baterię w telefonie, mówiący o tym, że częste podładowywanie baterii nie jest dla niej niczym szkodliwym. Zatem nie wahaj się podładować baterii nawet o kilka procent, jeśli masz taką możliwość.

jak dbać o baterię w telefonie i smartfonie

Przynajmniej kilkadziesiąt procent

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o baterię w telefonie, gdy telefon przestaje Ci być potrzebny i chcesz przestać go używać na jakiś czas, pamiętaj, aby przed wyłączeniem go i włożeniem do szafki naładować baterię do kilkudziesięciu procent. Mimo że nawet podczas przechowywania część energii zostanie utracona, to będzie to dla baterii zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż przechowywanie całkowicie rozładowanej baterii.

Jak dbać o baterię w telefonie – oryginalne ładowarki

Mimo że oryginalne ładowarki są dosyć drogie, to aby dbać o baterię w telefonie, dobrze jest w razie potrzeby zakupić właśnie taką ładowarkę, nie zaś zamiennik, który może trwale uszkodzić rdzeń baterii. Lepiej więc dołożyć trochę pieniędzy i nie ryzykować.

Po prostu oszczędność

Jak dbać o baterię w telefonie? Po prostu oszczędzaj energię. Wyłącz funkcję WiFi czy transmisję danych, gdy ich nie potrzebujesz, wyłącz Bluetooth, wyłącz aplikacje działające w tle. Ponieważ każda bateria ma określoną ilość cyklów ładowania, po których traci część swojej wydajności, w temacie jak dbać o baterię w telefonie, ujawnia się prosta zależność – im więcej musisz ładować, tym krócej będzie działać Twoja bateria na zadowalającej wydajności.

bateria w telefonie jak dbać

Jak dbać o baterię w telefonie – Optymalna temperatura

Ważnym, lecz może mniej oczywistym aspektem zagadnienia jak dbać o baterię w telefonie jest temperatura w jakiej bateria jest przechowywana. Bateria nie czuje się dobrze ani w zimnie ani w zbytnim cieple. Optymalna temperatura otoczenia dla baterii to ok. 20°C. Zatem unikać musimy trzymania telefonu na grzejniku, koło lampki, na parapecie, gdzie padają promienie słońca lub przenika mróz.

Jak dbać o baterię w telefonie? To pytanie często stawiają sobie użytkownicy smartfonów. Trudno się dziwić, ponieważ to właśnie dzięki baterii, mogą oni korzystać ze swoich telefonów pośród codziennego zabiegania. Gdy kończy się bateria, mogą oni nie trafić na miejsce umówionego spotkania, nie znaleźć potrzebnej informacji czy zapomnieć o spotkaniu. Zatem tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o baterię w telefonie. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami możesz być pewny, że Twoja bateria przetrwa próbę czasu.

Artykuł przygotowany we współpracy z Webchefs Software House Kraków