Kamery noktowizyjne

Kamery noktowizyjne

29 kwietnia 2021 0 przez Administrator

Kamery noktowizyjne służą do zbierania i wzmacniania światła za pomocą oświetlenia resztkowego w warunkach obserwacyjnych. Obiektyw skupia rozproszone światło księżyca, gwiazd lub światła podczerwonego. Jak wszyscy wiemy, światło składa się z fotonów. Uderzając w fotokatodę, foton przekazuje energię elektronowi. Elektrony usunięte z materiału fotokatody wpadają w obszar lampy wzmacniacza i są przyspieszane i zwielokrotniane przez elektrony lub procesy chemiczne. Następnie elektrony zderzają się z ekranem fosforowym luminoforem, który przekształca energię elektronów z powrotem w światło widzialne, które można zobaczyć przez okulary noktowizyjne. W efekcie uzyskujemy zrekonstruowany, wzmocniony i wyraźny obraz otaczającego środowiska, choć w odcieniach zieleni, tak właśnie działają kamery noktowizyjne.

Jak działa noktowizor?

Kamery noktowizyjne to urządzenia optyczne, które mogą skupić nawet słabe światło np. Z gwiazd lub księżyca, a następnie je wzmocnić, zorientować na obserwowany obiekt, dopasować kontrast i wyostrzyć. Taki sprzęt nie może działać w całkowitej ciemności. Wymaga zewnętrznych lub nawet małych źródeł światła lub promieni podczerwonych. Na rynku dostępne są dwa noktowizory:

  • Aktywny, wymaga co najmniej jednego szczątkowego oświetlenia zewnętrznego,
  • Pasywny, wykorzystujący oświetlacz podczerwieni, może pracować bez innych źródeł światła.

Kamery noktowizyjne

Kto używa noktowizorów?

Urządzenie powstało na początku ubiegłego wieku, a największą popularność zyskało w czasie II wojny światowej. W tym czasie korzystało z niego wielu żołnierzy, którzy chcieli pozostać niezauważeni w ciemności. Dziś jest również używany przez wojsko i detektywów. Jednak kamery noktowizyjne przydają się w wielu innych zajęciach, takich jak: polowanie, wędkarstwo, gry terenowe, survival czy paintball. Bez względu na to, co chcielibyśmy zobaczyć w ciemności, będzie działać bez przyciągania uwagi.