jak działać w social mediach

Jak skutecznie działać w Social Mediach?

W dzisiejszych czasach odpowiednie korzystanie z mediów społecznościowych jest kluczem do sukcesu w biznesie. Odpowiednia wiedza na ich temat, pozwala na dostosowanie strategii działania i podjęcie odpowiednich kroków, pozwalających na dotarcie do klientów.

Media takie jak Facebook, Instagram, Twitter, czy też specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych — Linkedin, mogą w znaczący sposób zmienić sposób postrzegania firmy, a przede wszystkim zwiększyć jej zyski. Ponadto ułatwiają komunikację z klientami.

Przedstawimy Ci najważniejsze pojęcia z dziedziny, jaką są media społecznościowe. Dzięki nim we właściwy sposób poprowadzisz swoją kampanię w social mediach i przekonasz do siebie nowych klientów.

Użytkownicy w sieci

Użytkownicy mediów społecznościowy otrzymują aktualne informacje zamieszczane na danym portalu i dzielą się swoimi opiniami z innymi użytkownikami.

W zależności od medium, z którego korzystają, proponowane są im inne treści. Ważne jest to, aby przynajmniej część społeczności internetowej, stanowiła zarazem grupę docelową, do której chcielibyśmy wystosować odpowiedni przekaz.

Istotnym aspektem jest odpowiednie przeanalizowanie kanałów i znalezienie takich, dzięki którym dotrzemy do jak największej liczby potencjalnych konsumentów. Tworząc własną społeczność, miej na uwadze jej odpowiednie zarządzanie.

Dzięki social mediom możesz w łatwy sposób poinformować klientów o swojej ofercie i korzyściach, jakie oferujesz. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że użytkownicy stron internetowych oczekują zawsze bardzo szybkich odpowiedzi na pytania i zgłaszane przez nich uwagi.

Jeśli jakość oferowanych przez Ciebie usług ich nie zadowoli, w skrajnych przypadkach, pozostawią złą opinię o Tobie, co może mieć wpływ na Twoją reputację i opinię u innych klientów.

Zawartość — czyli content jest najważniejszy!

Treści, jakie zamieszczasz na swoich profilach są bardzo ważne. Istotne jest to, aby wpisy, filmy i zdjęcia, które publikujesz były łatwe w zrozumieniu, użyteczne a przede wszystkim interesujące.

Zwracaj uwagę na budowanie relacji z klientami i publikowanie treści zwiększających twoją rozpoznawalność w grupie docelowej. Podczas publikowania treści warto posiłkować się materiałami innych użytkowników, zwłaszcza specjalistów w dziedzinie, w której działasz. Dzięki temu twoi klienci będą postrzegać Cię jako eksperta.

Wykorzystanie danych

Każdy użytkownik, korzystając z mediów społecznościowych, pozostawia na portalu informacje o swoich preferencjach. Otwiera to wiele możliwości związanych z właściwym i precyzyjnym wyznaczeniu grupy docelowej i dotarciu do klienta.

Portale społecznościowe posiadają algorytmy sterujące treściami, jakie są wyświetlane użytkownikom. Na selekcjonowanie treści wpływa parę czynników, przede wszystkim to na co użytkownik reaguje najczęściej. Poprzez uzyskane informacje uzyskuje się prawdopodobieństwo zainteresowania treściami.

Zjawisko społecznego dowodu słuszności

Dla ludzi bardzo ważna jest opinia innych osób. Sugerują się nią podczas dokonywania zakupów, czy też wyborze miejsca na wypoczynek.

Ludzie dostosowują swoje zachowanie w oparciu o postępowanie innych. W sieci miarą społecznego dowodu słuszności jest liczba interakcji (komentarzy, polubień) użytkowników ze stroną, profilem.

Płacić czy nie płacić, oto jest pytanie!

Zasięg posta to liczba osób, które widziały przynajmniej raz Twój post. Zasięg możemy podzielić na organiczny i płatny.

Zasięg organiczny to liczba użytkowników, którzy zobaczyli post. Mogą nimi być stali obserwatorzy i fani, ale także osoby, które zobaczyły post przypadkowo, np. kiedy ktoś udostępni post na swoim profilu. Zasięg opłacony pozwala na udostępnienie przekazu dodatkowym użytkownikom w zależności od targetowania reklamy.

Klucz do popularności — hashtagi

Chodzi o tak zwane “słowa klucze”, oznaczone na początku symbolem kratki (#). Odgrywają bardzo ważną rolę, pozwalają przypisać posty do tematów, które interesują użytkowników, dzięki temu inni użytkownicy mogą je łatwiej znaleźć. Poza tym sprawiają żę monotonny tekst staje się czytelny i bardziej interesujący.

Trochę o shitstormie, czyli krótka opowieść o krytyce

Każda firma istniejąca w sieci musi liczyć się z tym, że może być negatywnie krytykowana. Nie jest to żadną nowością, gdyż zawsze znajdzie się grono zwolenników i przeciwników. Jeżeli jednak krytyka przybiera na sile i jest wycelowana w konkretną firmę i wydarzenie z nią związane, mamy wtedy do czynienia z “shitstormem”.

Firmy będące aktywne w sieci, powinny wiedzieć jak przeciwdziałać takiemu zjawisku, gdyż może ono mieć negatywny wpływ na wizerunek marki.

W przypadku pojawienia się negatywnych opinii klientów, na samym początku musisz określić czy są one podstawne, a następnie:
– postaraj się jak najszybciej wystosować odpowiedź,
– w swojej argumentacji staraj się być merytorycznym,
– używaj prostego i zrozumiałego dla odbiorcy języka,
– koncentruj się na rozwiązaniu problemu, pod żadnym pozorem nie obrażaj kupujących i nie stawiaj zarzutów.

Jeżeli oskarżenia wystosowane przez klienta są nieprawdziwe, zostały w nich użyte obelżywe słowa lub wypowiada się on na temat firmy, z której usług nie korzystał, wówczas sprzedawca ma prawo zgłosić taką opinię do dostawcy systemu opinii.

Komentarz będzie można usunąć, jeśli w wyniku weryfikacji dostawca stwierdzi, że opinia jest bezpodstawna lub narusza prawo. Opinie klientów warto jednak postrzegać, jako wskazówki do dalszego rozwoju firmy i wyciągać z nich wnioski.

Clickbait — dokuczliwe i przydatne jednocześnie

Chyba każdy z nas nabrał się chociaż raz i kliknął w krzykliwy nagłówek, który krył za sobą zdecydowanie mniej interesującą treść. Wabienie użytkowników poprzez wyolbrzymienie problemu w nagłówku za pomocą nadania dramaturgii nazywane jest clickbaitem.

Zjawisko to powoduje zwiększenie liczby wizyt na stronie, czego efektem jest zwiększenie wpływów z reklam. Obserwując to zjawisko, można dojść do bardzo interesujących i ważnych wniosków. Podstawą zachęcenia do sprawdzenia treści, jest jej odpowiednie zaprezentowanie treści. Odpowiedni dobór zdjęć i tekstów jest kluczowy dla dobrej prezentacji.

Halo odbiór, czyli aplikacje służące do komunikowania się

Bardzo duża część ludzi używa aplikacji służących do szybkiego komunikowania się tj. Messenger. Z racji, że wiele osób korzysta z nich na co dzień, stały się świetnymi środkami reklamowymi. Ponadto umożliwiają wyświetlanie reklam, co czyni je bardzo dobrym miejscem do zamieszczania informacji o twojej firmie.

Najważniejszym elementem w komunikacji przez social media, jest ustalenie jasnego celu, który chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy, żeby komunikacja była skuteczna, powinniśmy mieć świadomość tego, do kogo chcemy dotrzeć i jaki dostosować przekaz. Pamiętaj o wszystkich zasadach i pojęciach, o których przeczytałeś, a komunikacja z klientami w social mediach nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.

Leave a Comment