W dobie internetu komunikacja pomiędzy najodleglejszymi zakątkami świata nie stanowi już problemu. Możemy się porozumieć w błyskawiczny sposób z kimkolwiek chcemy, gdziekolwiek chcemy i kiedykolwiek chcemy.
Na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do gigantycznej bazy wiedzy, komunikatora, filmów czy muzyki – wszystko to znajdziemy w jednym urządzeniu, które mieści się w kieszeni. Przez to cały czas chłoniemy nowe informacje m.in. z portali społecznościowych, dlatego nie zawsze jest łatwo przykuć naszą uwagę.
RTM, czyli Real Time Marketing
Tutaj wkracza Real Time Marketing (RTM), czyli taktyka marketingowa polegająca przejęciu i dopasowaniu do marki aktualnego wydarzenia i stworzenia odpowiedniej do niego reakcji.
Kluczowy jest tutaj refleks, właściwa kreacja, która nawiązuje do źródła i przez to zwiększenie zasięgu dzięki popularności oryginału. RTM swój rozkwit zawdzięcza przede wszystkim social mediom i głównie tam jest stosowany. Już zwykły tweet opublikowany w odpowiednim momencie i z trafionymi hashtagami oraz oznaczeniami może stać się strzałem w dziesiątkę.
Przykład reakcji amerykańskiej sieci restauracji Arby’s, gdy Pharrell Williams podczas gali GRAMMY pojawił się w czapce przypominającej logo marki (źródło)
Czy to takie proste?
Samo założenie real time marketingu nie jest skomplikowane. Jednak, aby taka strategia marketingowa odniosła sukces należy wybrać i zareagować na odpowiednie wydarzenie, mieć pomysł w jaki sposób do niego nawiązać oraz działać szybko, póki „oryginał” jest wciąż popularny.
Zatem w jaki sposób wybrać wydarzenie, które przyczyni się do zwiększenia zasięgu? Otóż musi być ono takie, o którym Twoja grupa docelowa aktualnie dyskutuje, rozumie je, komentuje, być może polemizuje, bądź utożsamia się z nim.
Po prostu z jakiegoś powodu wydarzenie jest ważne dla Twojej grupy odbiorców i wzbudza w nich emocje oraz zainteresowanie. Powód może być bardziej istotny, np. polityczny, światopoglądowy – jak również rozrywkowy czy humorystyczny.
Przykład reakcji marki Tide na popularnego mema z sukienką (źródło)
Jak zareagować do wydarzenia?
Tutaj trzeba się trochę pogimnastykować i umiejętnie „wstrzelić”. Twój pomysł na post i/lub grafikę powinien w sposób kreatywny i najlepiej humorystyczny nawiązywać do wydarzenia.
Pamiętaj, aby przekaz był zgodny z stylem marki oraz branżą, jaką zajmuje się firma. Uważaj, by nie przesadzić, gdyż przekaz musi być zrozumiały i autentyczny dla Twoich odbiorców.
Pamiętaj – nie przegap okazji i działaj szybko, gdyż uwaga społeczności internetowej szybko mija. I nawet najlepsze nie zdziałają wiele, jeśli nie zostaną opublikowane w odpowiednim momencie. Wymaga to ciągłego „monitorowania internetu”, szukania treści na czasie, czy najnowszych wiadomości.
Przykład reakcji marki Oreo na awarię prądu w czasie finałowego meczu ligi amerykańskiego footballu Superbowl (źródło)
Czy da się zaplanować działania Real Time Marketingu?
Działania RTM da się wcześniej zaplanować. Możesz mieć wrażenie, że planowanie i RTM to zupełne przeciwieństwa. Nic bardziej mylnego!
Jedną z zalet Real Time Marketingu jest to, że można stworzyć trafną reakcję na bardzo różne popularne wydarzenia. Prawdą jest, że w wielu sytuacjach nie da się tego przewidzieć. Jednak w przypadku takich wydarzeń jak premiery seriali, gier czy filmów możemy zawczasu przygotować odpowiednią strategię.
Przykład reakcji sieci sklepów Żabka na premierę sezony Gry o Tron (źródło)
Przykład reakcji Banku Pekao S.A. na premierę gry Cyberpunk (źródło)
Korzyści Real Time Marketingu
Jak wspominałam na samym początku, żyjemy w czasach internetu, w których dostęp i przepływ informacji jest natychmiastowy. Jesteśmy przyzwyczajeni do uzyskiwania odpowiedzi i rozwiązań tu i teraz.
Dzięki RTM przy niewielkim nakładzie finansowym można uzyskać wymierne wyniki. Jest to sposób na szybkie zwrócenie uwagi społeczności internetowej na dany produkt i markę.
Przeprowadzone prawidłowo działania zdecydowanie zwiększą zaangażowanie odbiorców, jak również zwiększą liczbę obserwujących na portalach społecznościowych.
Z tych powodów wiele marek i firm, szczególnie tych o zasięgu globalnym, inwestuje w taką taktykę marketingową.