blokada konta na instagramie

Przyczyny blokady konta na Instagramie

Instagram znajduje się w grupie najpopularniejszych social mediów w naszych czasach. Posiada miesięcznie więcej niż 1 miliard aktywnych użytkowników, a więcej niż 60% użytkowników loguje się na niego codziennie.

Dlatego też kwestia blokady konta na tej platformie może dotyczyć każdego z nas — bowiem oprócz fanpage na Facebooku, często też decydujemy się na firmowy profil na Instagramie. Dość prosto jest zostać zakwalifikowanym jako nieprzestrzegający zasad społeczności lub regulaminu.

Co powinniśmy zrobić, gdy Instagram zablokuje nam konto?

Na początku trzeba zaznaczyć, iż Instagram nie zawsze blokuje konta z powodu faktycznego złamania regulaminu. Czasami dzieje się to przypadkowo, ponieważ odpowiedzialne są za to roboty, które niestety nie są nieomylne. Czasami zdarzają się błędy i wtedy nasze konto blokowane jest bez powodu.

Bez względu na to, czy nasze konto zostało zablokowane z faktycznego powodu, czy też błędu robotów sprawdzających publikowane posty, wyjaśnimy, w jaki sposób możemy je odzyskać.

Z jakiego powodu możemy zostać zablokowani?

Możemy zostać zablokowani za opublikowanie jakiejkolwiek treści, która narusza regulamin czy zasady społeczności. Jest ich bardzo dużo, więc przytoczymy te najprostsze do złamania.

Nie kopiuj treści innych

Musimy być autorami treści, które publikujemy lub w jasny sposób oznaczyć autora publikowanej treści. W innym przypadku użytkownicy będą mogli zgłosić ten post jako „naruszenie praw własności intelektualnej”.

Uważaj na to, co publikujesz

Publikowane przez nas treści muszą być odpowiednie. Na Instagramie zabroniona jest nagość, zdjęcia czy filmy, na których znajdują się genitalia lub przedstawiony jest stosunek płciowy. Nagość na Instagramie całkowicie dozwolona jest wtedy, gdy publikujemy zdjęcia obrazów czy rzeźb.

Nie twórz fałszywych kont

Kolejnymi zakazanymi praktykami jest podszywanie się pod inne osoby, a więc tworzenie fałszywych kont oraz spamowania. Nie wolno też szerzyć nienawiści i dyskryminować ludzi za ich rasę, wyznanie czy orientację. Zakazane jest grożenie innym użytkownikom.

Nie oferuj zakaznych usług

Nie możemy też oferować usług seksualnych, sprzedaży broni, czy też środków niedozwolonych dla nieletnich.

Co za dużo, to niezdrowo

Od niedawna spamowanie również jest karane w tej aplikacji. Za spam Instagram uznaje bardzo dużo rzeczy, więc trzeba być uważnym, by nie zostać za to zablokowanym.

Jeśli polubimy czy skomentujemy zbyt dużo postów lub zaczniemy obserwować za dużo kont na godzinę — wtedy Instagram może potraktować nas jak bota lub spamera. Instagram oficjalnie nie podaje limitów polubień i komentarzy. Dużo źródeł mówi o limicie 60 polubień i 60 komentarzy lub 60 obserwowanych na godzinę.

To samo tyczy się wiadomości prywatnych — można napisać do max. 60 osób dziennie w przypadku osób prywatnych. Istnieją także ograniczenia dotyczące długości naszych wiadomości czy opisów. W przypadku wiadomości jest to 500 znaków ze spacjami, natomiast w opisie powinniśmy się zmieścić w 2200 znakach ze spacjami.

Możemy tam dodać także maksymalnie 30 hashtagów oraz oznaczyć do 5 osób w komentarzu. Zaleca się też nie przekraczać ilości 15 postów tygodniowo. Ogólna liczba kont, które możemy obserwować na Instagramie to 7500.

Jak długo trwa blokada konta?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Blokady mogą być kilkugodzinne, tygodniowe czy miesięczne. Zdarzają się też blokady bez określonego limitu czasowego, lecz te często da się usunąć ponownym zalogowaniem lub przeinstalowaniem aplikacji, gdyż prawdopodobnie wynikają z jakiegoś błędu.

Długość blokady może też zależeć od tego, czy Twoje konto było już wcześniej blokowane — Instagram każde kolejne złamanie regulaminu kara surowiej.

Niektóre blokady działają tylko na poszczególne funkcje — na przykład blokada na możliwość dawania follow — gdy za to właśnie zostaliśmy zablokowani. Instagram może trwale usunąć konto, które wielokrotnie naruszyło zasady społeczności lub regulamin.

Co zrobić, gdy moje konto na Instagramie zostanie zablokowane?

Jeżeli Twoje konto zostało zablokowane, zobaczysz informujący o tym komunikat przy próbie logowania.

W przypadku, kiedy kara została nałożona za publikowanie treści niezgodnych z regulaminem czy zasadami, za spamowanie, czy używanie botów — wtedy nałożona kara to kara czasowa. Wtedy jedyne, co możemy zrobić, to czekać, aż ona minie. Jak informuje Instagram, konta, które naruszają zasady, mogą zostać zablokowane bez uprzedzenia, a nawet trwale usunięte, gdy notorycznie łamią regulamin.

Jeśli uważasz, że Twoje konto zostało zablokowane przez pomyłkę, możesz odwołać się od tej decyzji. Otwórz aplikację, wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło i postępuj zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie. Wypełnij też ten formularz – https://help.instagram.com/contact/606967319425038
Na decyzję i odblokowanie konta niestety będziesz musiał poczekać nawet do kilku dni.

Jeśli nie pojawił Ci się komunikat o zablokowaniu konta, prawdopodobnie masz problemy z logowaniem się.

Podsumowanie

Blokada konta może spotkać każdego z nas – nie zawsze z naszej winy, ponieważ za klasyfikacje łamania zasad odpowiadają roboty i algorytm.

Na szczęście od blokady zawsze można się odwołać. Wtedy uda nam się odzyskać pełen dostęp do konta.